Nejrozsáhlejší vzdělávací projekt v oblasti digitální fotografie pro studenty a pedagogy v ČR

Těmito slovy zahajuje čtvrté vydání roku 2024 náš šéfredaktor. Dubnovým vydáním, které si určitě právě jdete koupit, překračujeme pomyslnou hranici prvního čtvrtletí roku 2024, který začal poněkud překotně. Všichni toužíme po uklidnění života kolem nás i nedaleko od nás, ale nějak se to nepříliš daří. Vracíme se proto stále víc a více k našemu společnému obrazovému koníčku či u některých z nás dokonce k profesi a snažíme se jednotlivě i ve společných úvahách přinést více klidu, lidství, pokory a jistoty. Toto vydání je více o lidech a jejich vztazích, o něžnostech i komplikacích a vyprávění v něm jsme svěřili několika krásným autorkám, jejichž slova a snímky by vás mohly přivézt na tu příjemnější a pozitivnější cestu dalšími díly tohoto roku.

Snad trochu i příznačně je duben aktuálním a finálním měsícem krásného téma soutěže fotograf roku, jemuž se už dlouho říká jednoduše STREET. Ano, i v tomto tématu se setkáváme s lidmi nejen na ulicích ve někdy až kuriózních momentech, a ne nadarmo klasik říká, že se toho na ulicích se děje více než v hollywoodských akčních filmech. Takže to je naše první důležitá výzva, pro ty, co si doma nenápadně vezmou svůj přístroj a občas vyrazí do ulic, aby ulovily snímky, které se určitě už nikdy nebudou opakovat a pak se s námi o ně navíc podělí v naší nekonečné soutěži.

V zářné rubrice „Mistrovská osmička“, která se usadila už poměrně pevně do úvodu každého vydání našeho časopisu, se setkáte s Paní Danou Kyndrovou, autorkou, která se černobílé humanistické fotografii věnuje už od mládí. V úvodu říká: „Pokud jde o dokumentární, respektive humanistickou fotografii, tak vidím její hlavní perspektivu v ucelených projektech, které se věnují určitému tématu. Říkám tomu vizuální literatura. To však vůbec neznamená, že bych zavrhovala jednotlivé fotografie.“

Danu Kyndrovou sleduje hned v závěsu Kevin V. Ton se svou krásnou FotoEsejí „Všechno na Mars“. Po Kevinovi se jistě rádi začtete a zadíváte do stránek, které jsme vytvořili společně s Janou Pechlátovou. Známe jí už léta, ale její nová kniha MAMA určitě stojí za zastavení a hlavně zamyšlení. Sama autorka o ní říká: „Já bych nikdy dříve neřekla, že jakákoliv má tvorba se bude týkat mateřství, ale možná právě proto, že mě mateřská láska tolik zatřásla světem a zastihla mě zcela nepřipravenou na realitu, jsem se rozhodla o tom vyprávět.“

A nesmíme zapomenout na další dvě ženy, se kterými máme tu velkou čest se setkat a povídat na dubnových stránkách FotoVideo. Anna Boháčová je zářící mladou hvězdou české fotografické reportáže. Stala se aktuální vítězkou a držitelkou významné ceny CANON za rok 2023, která je součástí soutěže Czech Press Photo.

Druhým naší nezapomenutelným objevem je v tomto vydání Jana Zeithammerová, se kterou sice dobře známe také už mnoho let v naší soutěži Fotograf roku, ale tentokrát se i rozepsala. Její úvaha „Fotografie – umělecký jazyk s vlastními pravidly“ určitě stojí za zamyšlení. A nejen to. Tato autorka má až neuvěřitelně poetické snímky a obrovský talent.

Děkujeme všem dalším, výše nejmenovaným autorům – Petr Šálek, Petr Březina, Boris Stojanov, Luděk Bouška, Petr Lindner, Václav Křížek, Luboš Rytych, Jan Kaiser, Miloš Žalman adalším, za pomoc při vzniku tohoto náročného vydání, které si určitě rádi přečtěte.

24. ročník soutěže Fotograf roku je ve své polovině a počet soutěžních fotografií utěšeně roste

Čeká vás další soutěžní téma s názvem: STREET

Tradičně se street fotí černobíle, protože černobílá dokáže koncentrovat více pozornosti na lidský obličej. Ovšem i barevný street má své místo a v dnešní době není tento žánr úzce koncentrován pouze na lidi. Každodenní pouliční ruch, nebo exotické setkání na dovolené. Dokument lidského břemene, či radosti. Na ulicích se děje více než v hollywoodských akčních filmech. Vyrazte kousek této akce zachytit. Vložte své soutěžní fotografie na téma STREET nejpozději do 30. dubna 2024

Vyberte si z obsahu dubnového vydání časopisu FotoVideo například:

6 Mistrovská osmička – DANA KYNDROVÁ-Černobílá svědectví

32 Kniha-STANISLAV POKORNÝ-FOTOGRAFIE

34 Fotoúvaha-JANA ZEITHAMMEROVÁ-Fotografie je umělecký jazyk s vlastními pravidly

38 ROZHOVOR-LUBOŠ RYTYCH-Poptávka po klasické fotografii roste

58 LAOWA PŘEDSTAVUJE-BORIS STOJANOV-Jaká je Laowa 10 mm f/2,8 Zero-D FF

64 OBJEKTIVY-LUDĚK BOUŠKA-Ostrý Tamron 150–500 mm f/5–6,7 Di III VC VXD

68 Stativy-PETR LINDNER-Maxigorila. JOBY GorillaPod 5K Kit v testu

… a další desítky inspirativních článků.

Znáte nabídku dárků k ročnímu tištěnému předplatnému časopisu FotoVideo? – Roční licence Zoner, poukazy, nové knihy a speciální hrací karty, to jsou vhodné dárky hned po zaplacení předplatného. Pro každého něco!

Hledejte na našem webu: http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/ 

Doporučujeme! Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 50 % jeho normální, prodejní ceny. To už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.