Nejrozsáhlejší vzdělávací projekt v oblasti digitální fotografie pro studenty a pedagogy v ČR

PHOTOCAMP

Pojeď s námi v létě fotografovat

Aktuální termín

Momentálně není žádný kemp fotografování vypsán.

Z dřívějších ročníků

PHOTOCAMP Rychory 2019: inspirace, krativita, zábava

Na začátku letních prázdnin proběhl první PhotoCAMP ve spolupráci mezi Gymnáziem Oty Pavla v Radotíně a Nikon školou. A toto spojení byla dobrá volba. Nikon PhotoCAMPU přinesl nejen fotografické znalosti a zkušenosti na vysoké úrovni, ale také velké množství fototechniky (i té nejprofesionálnější v řádu několika stovek tisíc!), nových nápadů a bezva lektory. No a samozřejmě neskutečně nabitý program. Gymnázium zase díky své úžasné lokalitě poskytlo své prostory jak pro samotný program PhotoCAMPU, tak i pro noční odpočinek ve spacácích. Ale co že se tam vlastně dělo?

Studenti měli šanci se během pěti dní naučit nejen ovládat a správně nastavit zrcadlovku (od prvního dne automatický režim fotografování už nikdo nepoužil), ale také vyzkoušet portrétní fotografii, makrofotografii, fotografování zvířat, produktu a nebo i sportu. A právě fotografování vodního slalomu v trojském kanále všechny neskutečně nadchlo. Ale možná to také bylo úžasnou lektorkou a naší přední sportovní fotografkou Bárou Reichovou, která jako jediná Češka jezdí dokumentovat olympiádu. A právě Bára nás celým dnem provázela. Každopádně tady se všichni hodně vyblbli a odnesli si úžasné snímky. Samozřejmě  že pro každé fotografické téma byly k dispozici vhodné objektivy, takže si naši studenti mohli vyzkoušet pevné objektivy, makroobjektivy, teleobjektivy a nebo třeba „širokáče“.

Po večerech si každý účastník vybral pět svých nejlepších fotek a ty jsme si společně promítali a komentovali, aby měli studenti šanci dostat zpětnou vazbu. Všichni se shodli, že toto bylo velmi přínosné. Kritika byla pozitivní a konstruktivní, a i díky ní se během pěti dní kvalita fotografií ohromně posunula. I když musíme přiznat, že už první den nám studenti ukazovali úžasné snímky. A přesně tyhle nejlepší fotografie jim Nikon škola na památku vytiskla, takže si kromě tašky plné dárků odnesli i tuto krásnou papírovou vzpomínku.

Večery nám zpestřili dva hosté- Sylva Korbařová z dua cestujsemnou.cz, která vyprávěla o svých dobrodružných výpravách a samozřejmě o fotografování a vybavení na takto náročných cestách. No, co si budeme povídat, nechtěli jsme ji pustit domu, protože závěrečné úpravy fotek byly ohromně zajímavé! Druhým hostem byla již zmíněná sportovní fotografka deníku Sport Bára Reichová. Kromě toho, že s námi strávila celý den, učila nás fotografovat a říkala nám, jak to chodí v novinách, večer nám ještě pro inspiraci ukázala kus ze své práce a hlavně povyprávěla zážitky ze třech olympiád, které už měla šanci fotografovat.

Co ale na celém PhotoCAMPU bylo nejzásadnější a nejúžasnější? Naši studenti: děti ve věku 10-16 let, z nichž polovina držela zrcadlovku poprvé v ruce a většina vůbec netušila, co to je třeba clona nebo ISO. Tak přesně tyto děti každý den tvořily krásné snímky na profesionální úrovni, s úžasnou kompozicí, zajímavým světlem nebo hlubší myšlenkou. Neskutečně nás překvapily svojí šikovností, ohromným nadšením, bezmeznou kreativitou i svým pohledem na svět. Každý človíček byl jiný, během těch pěti dní jsme byli se stoprocentní jistotou schopni určit, komu jaká fotka patří. Ale hlavně ta jejich energie a nekonečný elán do fotografování! A právě díky nim byla atmosféra celých pěti kompletně profocených dní báječná a nezapomenutelná. Nestali se z nich naši studenti, ale naši přátelé a my jim z celého srdce děkujeme za to, co jsme se od nich naučili.

Magdaléna, Lucie a Filip z Nikon školywww.nikonskola.cz

Magdaléna Staňková
Nikon School Project Manager

Recenze dětí:

Klárka: „Lektoři byli naprosto úžasní. Vůbec jsem si nepředstavovala, že by nám mohli takhle moc pomáhat, radit a rozumět nám. Asi jsem nikdy nepotkala takhle moc ochotný a hodný dospělý lidi. Jsem hrozně vděčná za to, kolik nás toho naučili.“

Kristýnka: „Nejvíce se mně líbila možnost focení portrétů v ateliéru a den s Bárou Reichovou a sportovní fotografií. Program mě inspiroval k tomu, že fantazii se meze opravdu nekladou.“

Fotky dětí: https://drive.google.com/drive/folders/1PVg7r5TunAp6t3ueWSthnYWlJHg4kkDn

Fotky z tábora: https://drive.google.com/drive/folders/1AqGVkRKF7ejuha7oc31UtddQwK_tDCfk

Z minulých ročníků v příspěvku Zuzky Dybalové

„První den jsme se věnovali převážně historii fotografování. Výuka probíhala s jedinečným fotografem panem Honzou Neubertem. Dozvěděli jsme se snad úplně vše o fotoaparátu, naučili jsme se správně nastavit expozici, čas a další funkce.

V úterý jsme se přesunuli do Dobřichovic do atelieru pana Neuberta, což bylo naprosto úžasné. Vyzkoušeli jsme si fotografování ve studiu, se stativem i využití přidaného blesku. Fotili jsme převážně sklo a vytvářeli vlastní expozice, kde jsme uplatnili svoji fantazii.

Ve středu dopoledne jsme ještě hlouběji pronikli do teorie focení s fotografkou paní Milanou Soukupovou, která nás provedla zásadami kompozičních pravidel a fotografování architektury. Odpoledne jsme vyrazili spolu s programátory pod vedením paní Soukupové a pana Neuberta fotografovat zákoutí Pražského hradu a Malé Strany. Snažili jsme se fotografovat zajímavá domovní znamení a také splnit zadaná kompoziční cvičení: nafotit linie, rytmus, strukturu, rám, symetrii, kontrast.

Ve čtvrtek jsme postavili školní fotostudio a trénovali portréty. Používali jsme různé způsoby osvětlení a nejvíce jsme se pobavili u hororového osvětlení.

V pátek byl poměrně volnější program. Vybrali jsme ty nejlepší fotky, které nám ve škole vytiskli. A potom jsme vytvářeli projekt o tom, co jsme se na kurzu naučili. V závěru dne jsme jej prezentovali našim programátorům. Během dne nás také navštívil pan fotograf Ivan Látal se svým fotokurzem z Černošic. Společně jsme si užili fotostudio a také jsme se pokusili o reportážní foto našich zanícených programátorů.

Po skončení FotoCAMPu se každý odebral domů s myšlenkami, že umí nafotit hezkou fotku. Mockrát děkujeme za skvělý týden ve společnosti zkušených, zábavných a upovídaných fotografů.“