Nejrozsáhlejší vzdělávací projekt v oblasti digitální fotografie pro studenty a pedagogy v ČR

Kategorie střední školy

Tomáš Vacík, „Včelí život“

VOŠ, OA a SZŠ Domažlice

1. místo v kategorii SŠ 2024 – I. Co se děje v trávě

Po dlouhém čekání přišla vysněná fotka, která byla pořízena na
Olympus Stylus S1.

Adolf Zika: Čistá práce! Tomáši gratuluji k vítězství a ke správnému přístupu ve fotografické tvorbě. Ono nic nepřijde náhodou a tady se čekání a příprava vyplatila! Fotografie je skvělá jak po stránce technické, tak i po stránce využití světla. Navíc včela jako symbol naší budoucnosti. Nebude-li včel, nebude se dařit ani lidstvu.

Gabriela Kozubíková, „Ranní život“

Střední škola oděvní a služeb Vizovice

2. místo v kategorii SŠ 2024 – I. Co se děje v trávě

Fotografie je vyfocena v brzkých ranních hodinách, při východu slunce. V protisvětle se zvýraznil život pavouků, kapky rosy a v pozadí plynoucí mlha.

Vyfoceno na Canon eos 6D Mark II s objektivem Canon 24-70mm.

Adolf Zika: Kdo by nemiloval přesně takovou krásnou světelnou atmosféru, kterou umí jen ranní světlo a mlžný opar? Jenže taky mnoho z nás si jí moc často ani neužije, protože nejsme ochotni obětovat své pohodlí a raději si pospíme. Gabrielo, gratuluji a děkuji za krásnou fotografii, která je výborná technicky a také má skvělé světlo.

Eliška Drábiková, „Kapky vody“

Střední škola oděvní a služeb Vizovice

3. místo v kategorii SŠ 2024 – I. Co se děje v trávě

Canon EOS 600D s objektivem Tamron 90mm.

Adolf Zika: Eliško, krásné využití světla a chválím i špičkovou technickou kvalitu. A je jedno, jestli fotografie vznikla přímo v přírodě, nebo v ateliéru. Tahle fotografie by mohla zdobit spoustu interiérů ve velkém formátu.

Alžběta Doubravová, „Záclona u babičky“

Gymnázium Matyáše Lercha, Brno

1. místo v kategorii SŠ 2024 – II. Neobyčejná obyčejnost

Pokud se díváme z jiného úhlu, můžeme najít neobyčejnost téměř ve všem. Olympus OM-D E-M10 II. M.Zuiko ED 12- 1:3, 5-6,3 EZ

Adolf Zika: Když jsem se dozvěděl název tohoto tématu, těšil jsem se, jak jej soutěžící pojmou. Neobyčejná obyčejnost je totiž jednoduchá i těžká zároveň a každý si ji představujeme jinak. Alžběto, a Vy jste to zvládla dokonale. Kdo by se občas nezadíval na záclony v přímém světle, kdy i jemný vánek neustále mění vlnky v neopakovatelný moment?

Lukáš Králíček, „Minimalismus v architektuře“

Střední škola oděvní a služeb Vizovice

2. místo v kategorii SŠ 2024 – II. Neobyčejná obyčejnost

Pro zajímavé fotografie se musíme dívat do každých koutů a míst. Při průchodu Prahy jsem narazil na zajímavé schodiště.
Canon EOS 6D mark II

Adolf Zika: Lukáši, dokázal jste, že se opravdu stačí dívat kolem sebe! Chválím cit pro detail, bystré oko pro linie a správné využití světla. 

Marie Zdražílková, „Průsvitný“

Střední škola Brno, Charbulova 106, Brno

3. místo v kategorii SŠ 2024 – II. Neobyčejná obyčejnost

Pomocí světla lze vykouzlit tajemnou atmosféru a tím zdůraznit půvab obyčejných věcí.

Canon EOS 750D, Canon EF 50mm f/1,8 STM

Adolf Zika: Těšil jsem se na to, jak bude toto téma podáno. Každá fotografie je svým obsahem úplně jiná. Po nalezeném zátiší přišla minimalistická architektura a nyní je tu makro. Mně se ihned vybavila vzpomínka na čas u babičky, kdy jsem měl možnost sledovat tuhle usušenou přírodní dokonalost. Marie, chválím skvělou technickou kvalitu a krásnou práci se světlem!

Kateřina Bartošíková, „Nebezpečné přátelství“

OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava

1. místo v kategorii SŠ 2024 – III. Kdo si hraje, nezlobí

Přátelství přes všechna rizika. 
Fotografie byla pořízena na Nikon Z50 + 50 – 250mm DX

Adolf Zika: Tak tady je mojí první myšlenkou jen „WAU“!

Kateřino, ta fotka je prostě boží! Symbol podané ruky a tlapky, dětská zvědavost, úžasné světlo a skvěle zvládnutá expozice! Tipuji dle školy, že vznikla ve vaší krásné jihlavské ZOO?

Štěpán Genszký, „Jedeme !“

Gymnázium Matyáše Lercha Brno

2. místo  v kategorii SŠ 2024 – III. Kdo si hraje, nezlobí

Fotografie byla pořízena poblíž malé vesnice Matějovec, kde si zdejší skautský tábor poklidně žil svým životem. Použil jsem fotoaparát Nikon D700 s objektivem Nikon 50mm f/1.4 series D

Adolf Zika: Štěpáne, krásná letní momentka. Skvěle zachycený moment a jak je už zvykem i skvělá technická kvalita. Přesně tak si jistě většina z nás dokáže vybavit atmosféru prázdnin, dětských táborů, kamarádství, vůni lesa… No prostě dokonalá letní atmosféra. A být v černobílé? Tak jsme v atmosféře o desítky let zpět.

Alexander Buchtela, „Let do mládí“

Střední průmyslová škola sdělovací techniky, Panská 3, Praha 1

3. místo v kategorii SŠ 2024 – III. Kdo si hraje, nezlobí

Postarší muž připraven prolétnout se časem.

Fotoaparát: Nikon D80 

Adolf Zika: No jo, Alexander udeřil na hřebíček na hlavičku! Protože snad každý chlap má v sobě kousek toho kluka, kterým kdysi byl. Jsme národ nejen zahrádkářů a houbařů, ale třeba i modelářů. Gratuluji ke třetímu místo a povedené reportážní fotografii, které černobílé zpracování skvěle sedne.

Kategorie základní školy

Myroslava Stadnychuk, „Kam padají hvězdy“

Základní škola Černošice

2. místo v kategorii ZŠ 2024 – I. Co se děje v trávě

Byly jednou dvě hvězdy, malá a velká. Malá hvězda opravdu chtěla jít dolů a podívat se, co tam je. A ta velká se ji ze všech sil snažila odradit, protože nikdo z těch, kteří šli dolů, se nevrátil. Malá hvězda ještě dokázala přemluvit tu velkou pod podmínkou, že se podívá jen jedním okem a hned se vrátí zpět. Radostná hvězdička spadla, a když se ocitla na zemi, uvědomila si, že je v měkké trávě. Chladný vítr ji ukolébal ke spánku a spala až do noci. Když se probudila, uviděla před sebou hvězdnou oblohu a vzpomněla si, že na ni čeká velká hvězda. Vyskočila, aby vzlétla, ale nemohla. Malá hvězda znovu zvedla hlavu k nebi a zakřičela: „VELKÁ HVĚZDO, SLYŠÍŠ MĚ? JSEM TU!“ – Nechceš se vrátit? – přišel sotva slyšitelný shora. „NEMOHU, PŘIROSTLA JSEM K PŮDĚ. NECHCEŠ KE MNĚ PŘIJÍT?“ „Já… ještě nevím, musím přemýšlet,“ odpověděla velká hvězda. A tak se každou noc malá hvězda dívá na oblohu s nadějí a ptá se velké hvězdy, zda je připravena letět k ní, a velká hvězda pokaždé odmítá.

Adolf Zika: Myroslava nemá cit pouze pro fotografii, ale i pro poezii. To je skvělá kombinace, kdy mohou fotografie jako je tato získat jiný rozměr. Gratuluji a jsem zvědav, zda je toto Vaše první fotografie, a nebo jich v kombinaci s textem máte více!

Myroslava Stadnychuk, „Kam odlétali ptáci“

Základní škola Černošice

3. místo v kategorii ZŠ 2024 – I. Co se děje v trávě

Vzlétli jsme, fouká silný vítr. Tohle je můj první let, co mě čeká? 

Byl jsem odtržen od křídla. Počkej, teď už můžu letět sám!? 

Ale… proč se ten ptačí klín ode mě vzdaluje? 

Padám! Ne ne NE!

Pomalu klesám do měkké trávy

Ale opravdu jsem chtěl se všemi odletět do teplejších krajin…

Adolf Zika: No a je tu ihned odpověď. Myroslavo, pokračujte i nadále! Pokud mě paměť nemate, jste za dlouhé roky, co jsem součástí této skvělé soutěže první, kdo takto skvěle doplňuje fotografii textem!

Nikola Vulkán, „Pozlacení“

Základní škola Černošice

1. místo v kategorii ZŠ 2024 – II. Neobyčejná obyčejnost

Při fotografování jsem použil techniku luminografie (malování světlem), tohoto efektu jsem dosáhl dlouhou expozicí a stativem, aby se mi fotoaparát nějak nechtěně nepohyboval.

Technika: digitální zrcadlovka.

Adolf Zika: Luminografie je krásná, ale náročná disciplína a Nikola ji pojal dle popisu i samotného výsledku výborně a do zadaného tématu se skvěle hodí, což dokazuje i 1. místo. Nevím, jestli ji jen zkusil, nebo se jí věnuje intenzivněji. Český fotografický rybníček má několik skvělých fotografů, kteří se luminografii věnují, kteří mohou být inspirací. Např. Jan Pohribný či Galina Goordeva. Je tak možnost se nejen jejich tvorbou posouvat. Takže uvidíme v dalších ročnících soutěže při vhodném tématu další malování světlem?

Amélie Jůzlová, „Objetí v korunách stromů“

Gymnázium a Střední odborná škola Plasy

2. místo v kategorii ZŠ 2024 – II. Neobyčejná obyčejnost

Jako věrní a nerozluční přátelé se objímají svými větvemi dva prastaré vavříny. Jsou to stromy neobyčejné svým věkem, svou silou, svou pevností.
Naši spolehliví strážci!

Adolf Zika: Amélie, děkuji, že jste nad tématem přemýšlela a vybrala něco tak „neobyčejně obyčejného“, jako jsou koruny stromů. Teda buďme rádi, že je to pro nás stále neobyčejně obyčejné a dělejme vše pro to, aby tomu tak bylo navždy. Neznám člověka, kdo by neměl rád zvuk větru ve větvích a příjemný stín v letních dnech.

Anna Kubíčková, „Váza“

Základní škola Žďár na Sázavou, Komenského 2

3. místo v kategorii ZŠ 2024 – II. Neobyčejná obyčejnost

Na fotce je váza, která stojí na alobalu. Líbí se mi, že se to pěkně třpytí. Fotila jsem mobilním telefonem.

Adolf Zika: Anno, gratuluji k fantazii hledat skrze objektiv něco, co nejde poznat a přitom je to součást snad každé domácnosti. Díky popisku víme, že se jedná o fotku mobilem. Z popisků některých fotografií tuto informaci nemáme. Ale ono je to stejně jedno. Nejlepší fotoaparát je ten, který máme u sebe a je jedno, jestli je to fullframe bezzrcadlovka nebo mobil. Tato fotka na 3. místě to dokazuje!

Lea Kořínková, „Hlavně nespadni“

Základní škola Černošice

1. místo v kategorii ZŠ 2024 – III. Kdo si hraje, nezlobí

Tuto fotku jsem vyfotila na své GoPro Hero 8. Na této fotografii osoba na snowboardu ztratila rovnováhu. Zvednutím ruky se snaží vyrovnat rovnováhu, aby se vyhnula pádu. Kapka vody na kameře na fotce tvoří zvláštní ornament, který svým tvarem připomíná měsíc. Měsíc mi dává pocit výšky, takže i kdyby pád nebyl tak velký, z pohledu osoby se tak může zdát.

Adolf Zika: Leo, ten „Měsíc“ bylo první co mě napadlo! Zde prostě přálo štěstí, které občas fotograf taky tak trochu musí mít. Pořád nechápu, jaké má dnešní generace možnosti. Technologický vývoj prostě nezastavíme. Za nás to byly jen těžké zrcadlovky na film, které si na svah téměř nikdo netroufal vzít. Dnes to nejsou jen mobily, ale třeba právě i kamery, jako je GoPro. Jsou tak úplně jiné možnosti, ale vidět a mít cit pro obsah, ten musíme mít pořád. A Lea ho dle vítězné fotografie má!

Tereza Vokálková, „Přátelství“

Základní škola Černošice

2. místo v kategorii ZŠ 2024 – III. Kdo si hraje, nezlobí

Tato fotka pro mě znamená hodně, protože zachycuje přátelství mezi
dvěma odlišnými druhy. Nikon D5100

Adolf Zika: Terezo, gratuluji ke krásné fotografii, která zaslouženě slaví úspěch! Skvělá svoji technickou kvalitou, úhlem záběru z úrovně jejich očí, využitím malé hloubky ostrosti i skvělé kompozice. Takovou fotkou by se rádo pochlubilo i spousta fotografů dospěláků. 

Kateřina Fořstová, „Dívka s šachy I.“

Gymnázium J. Š. Baara Domažlice

3. místo  v kategorii ZŠ 2024 – III. Kdo si hraje, nezlobí

Na fotce je dívka, která hraje šachy. Foceno na Canon

Adolf Zika: Kateřino, když si procházím oceněné fotografie, tak v kategorii ZŠ děvčata s obrovskou převahou drtí chlapce. Čím to asi je? Že by měly větší cit pro fotografii? Netuším,  jen mě to přišlo na konec hodnocení jako zajímavý poznatek. Teď k samotné fotografii. Oceňuji černobíle zpracování fotografie, protože to se k barvě figurek černé a bílé skvěle hodí. Oceňuji i pózu modelky a výbornou práci s hloubkou ostrosti.