Nejrozsáhlejší vzdělávací projekt v oblasti digitální fotografie pro studenty a pedagogy v ČR

Tereza Svobodová, „Malinkaté okénko“

ZŠ a MŠ Rájec-Jestřebí

1.    místo v kategorii ZŠ 2022 – I. Okna a dveře

Malinké, oranžové, rozkošné okénko.
Jen tak náhodou mně trefilo do očka tohle to Little Window.
Tak jsem ho blejskla 🙂

Adolf Zika:
Krásné detaily najdeme všude nás. Stačí se jen dívat: a i tak to popisuje autorka vítězné fotografie. Fotografii sluší kompozice, barevná monotónnost a paradoxně i žalostný stav krytiny zvané bobrovka. Dokážete si představit, kdyby v okně byla třeba kočka nebo holub?

Aneta Kohoutová, „Klíčová dírka“

ZŠ Černošice

1.    místo v kategorii ZŠ 2022 – I. Okna a dveře

Na vyfocení jsem použila pouze mobil Huawei P20 lite a fotku následně trochu poupravila. Vyfotila jsem zámek staré boudy, kterou každý den potkávám při cestách do školy a zpět v našem městě.

Adolf Zika:
I fotografie na druhém místě je krásný detail, který je zachycený mobilem. Kolik z nás kolem něj každodenně může projít, aniž by si ho kdokoliv všiml? Struktura kovu a starého nátěru je kombinace, kterou miluji, a nikdy ji nějaké umělé pozadí nemůže nahradit.

Anna Zacharová, „Klika starých dveří“

ZŠ Černošice

1.    místo v kategorii ZŠ 2022 – I. Okna a dveře

Chtěla jsem pořídit zajímavou fotografii a klika u dveří z 19. století mi přišla vhodná.

Adolf Zika:
Dřevo strávené sluncem, zimou, větrem. Dokonale vystouplá struktura staletých dveří doplňuje krásné kování. To, že jsme v dnešní době a i v naší zemi, doplňuje moderní FABka. U této fotografie bych doporučil upravit expozici do mínusových hodnot kvůli světlé klice a přiclonit, aby bylo i krásné kování pěkně ostré. Být to tak, viděl bych fotku určitě o stupínek výš. Aničko, myslím, že i černobílá by tomu slušela!

Daniela Mastníková, „Sám proti proudu“

ZŠ Pěnčín 22, Bratříkov

1. místo v kategorii ZŠ 2022 – II. Vody kolem nás

Snímek zachycuje devětsil v náporu proudu řeky.
Fotoaparát Nikon Coolpix P310.

Adolf Zika:
Tekoucí voda, to je neomezené a neopakovatelné množství možností, jak snímek zachytit. A právě to, že Daniela použila dlouhý čas, umožnila snímku dodat ty správné emoce, vyjadřující sílu vody i života.

Michaela Puffová, „Ledové objetí“

ZŠ Kamenická 1145, Děčín 2

2. místo v kategorii ZŠ 2022 – II. Vody kolem nás

Foto bylo pořízeno mobilem Xiaomi redmi 7A, a bylo vyfoceno při procházce v okolí našeho bydliště…

Adolf Zika:
Na vodě je pro fotografy jedinečné, že v zimě totálně změní svůj ráz. Led je úžasný kouzelník a nepotřebujeme k tomu přehradu či rybník, stačí i malá kaluž. Jen se dívat! Michaela přiznává, že fotila mobilem. To je dnes běžný nástroj pro spoustu amatérů, ale i některé profesionály. Stačí se jen dívat kolem sebe!

Evelína Špetláková, „Odraz mostu v řece“

ZŠ Černošice

3. místo v kategorii ZŠ 2022 – II. Vody kolem nás

Na fotografii je jez a most na řece Berounce. Foceno na iPhone SE.

Adolf Zika:
Když na to koukám, tak oproti předchozím ročníkům přibylo fotografií z mobilních telefonů. A proč ne? Na fotkách, které na monitoru vidím, nevidím nějaký výrazný rozdíl. I já si některé momenty nenechám s mobilem ujít. Je to hlavně o vidění světa a taky Evelína vidí dobře!

1. místo v kategorii ZŠ 2022 – III. Světlo a stín

Nebylo uděleno

Šimon Zeman, „Planeta Kodak“

ZŠ Černošice

2. místo v kategorii ZŠ 2022 – III. Světlo a stín

Fotil jsem svíticí různobarevnou kouli, která mění barvy. Fotka zachycená ve žlutém odstínu mi připomíná žlutou planetu.
Vyřazuje teplý žlutý tón. Žlutá přechází v červenou. Je to magická planeta. Pro mě je to jakýsi tepelný zdroj.

Adolf Zika:
Tak a můžu říci, že konečně tu máme i mužské pohlaví. Dosud to byly jen samé slečny. Co kluci na ZŠ dělají? To hrají na mobilech jen hry a holky fotí? Samozřejmě to berte jen jako takové malé povšimnutí při komentáři vašich povedených fotografií. Šimone, super! Sice je Kodak z USA, ale mně tato fotografie evokuje moje milované Japonsko. Země vycházejícího slunce a středová kompozice připomínající jejich vlajku.

David Havlík, „Stín postavy“

ZŠ Černošice

3. místo v kategorii ZŠ 2022 – III. Světlo a stín

Fotil jsem mobilem a za dveřmi je můj kamarád, který mi asistoval.

Adolf Zika:
Tak kategorie Světlo a stín zůstala oproti předchozím kategoriím chlapeckou záležitostí. Fotografie má povedenou tajemnou atmosféru. Mléčné sklo a protisvětlo nám dává spoustu tajemna. Další povedená mobilovka. Jen pokud by to bylo možné, odretušoval bych kliku.

Václav Kvičera, „Groteskní okna“

SPŠST, Panská 3, Praha 1

1. místo v kategorii SŠ 2022 – I. Okna a dveře

Fotografii jsem pořídil v Karlových Varech nedaleko místní vřídelní fontány, jejíhož vodotrysku si jde povšimnout v levém spodním okně.

Adolf Zika:
Krásná práce s odrazem v okně. Člověk by řekl, že skla jsou rovná, a přitom jejich deformace umí taková kouzla. Je to svět plný fantazie, kterému černobílá sluší.

Viktorie Vozobulová, „Pohled do budoucnosti“

SPŠST, Panská 3, Praha 1

2. místo v kategorii SŠ 2022 – I. Okna a dveře

Pohled zespoda moderního domu. Nikon D5600, 10-20mm

Adolf Zika:
Občas je dobré zvednout hlavu a nedívat se jen na display svého telefonu. Pak můžete vidět i takovéto zajímavé záběry. Když jdu po městě, vidím, kolik z nás má právě skloněnou hlavu a nevnímá svět kolem sebe. Přitom i známá místa, kolem kterých pravidelně chodíme, se neustále mění. Světlo během dne dělá zázraky

Nikola Zmeškalová, „Light of Windows“

Střední škola oděvní a služeb, Vizovice

3. místo v kategorii SŠ 2022 – I. Okna a dveře

Fotografie vznikla na procházce Zlínem se spolužačkou. Na snímku můžete vidět budovu číslo 21, tedy Baťův mrakodrap, nejvyšší budovu Zlína. Do černobíle jsem snímek dala kvůli celkově lepšímu kontrastu a vyniknutí oken. Fotografovat z žabí perspektivy, aby tam bylo nebe, jsem se rozhodla kvůli tomu, že mě nebaví obyčejné snímky architektury.

Fotoaparát: Canon EOS 6D Mark II, objektiv: Sigma 30 mm f/1,4
DC HSM Art pro Canon

Adolf Zika:
Předchozí snímek měl díky modrému nebi skvělou atmosféru a černobílá verze by mu dle mého neslušela. Tady se mi však černobílé podání líbí a opět kvituji pohled vzhůru. Líbí se mi i komentář autorky, která věděla, proč je fotka přesně taková, jaká je!

Radek Kašík, „Mlha“

Střední škola oděvní a služeb, Vizovice

1. místo v kategorii SŠ 2022 – II. Vody kolem nás

Tato fotografie vznikla u rybníku poblíž mého bydliště. Fotil jsem na Canon EOS 200D, který jsem měl na stativu.

Adolf Zika:
Mnozí můžou říci, že Radek udělal základní chybu ve středové kompozici. Jenže dle mého vybral nejlepší možnost! Když má středová kompozice opodstatnění, má pro mě úžasné kouzlo. Krásné pošmourné počasí, odraz a již zmíněná kompozice je zasloužené vítězství v této kategorii.

Nell Moliňska, „Karviná doly“

SPŠST, Panská 3, Praha 1

2. místo v kategorii SŠ 2022 – II. Vody kolem nás

Karviná doly – povrchové vody jako důsledek těžby černého uhlí. Neřízená těžba na ostravsku proměnila původně krásnou Karvinou v krajinu černých hald a povrchových vod.   

Canon D7 / EFS 18-55mm

Adolf Zika:
Karviná je pojem. Z návštěvy u šikmého kostela v Karviné se mi ještě teď motá hlava. To, co se tam za dobu těžby stalo, je neuvěřitelné a rozhodně pro fotografa je Karviná a okolí ráj. Od industrialu po zničenou krajinu či právě krajinu, která se po zásahu člověka začíná vytvářet znovu. Atmosféře fotografie prospělo zamračené nebe i jeho odraz v hladině.

Adam Šťastný, „Metr modré není to samé co centimetr modré“

SPŠST, Panská 3, Praha 1

3. místo v kategorii SŠ 2022 – II. Vody kolem nás

Nastoupit na vlnu není jednoduché, ale potom už se jenom vezeš.

Canon 6D Mark ii

Adolf Zika:
Fotografie jako z galerie moderního umění. Mnozí můžou namítat, že je to jen cvaknutá hladina. Ale struktura hladiny a odstín modré působí uklidňujícím dojmem, a proto i zasloužené umístnění na stupních vítězů.

Adam Cejnar, „Prolínání“

SŠ – Waldorfské lyceum, Křejpského 1501/12, Praha 4

1. místo v kategorii SŠ 2022 – III. Světlo a stín

Zde můj objektiv pomocí dlouhé expozice a jemného pohybu zachytil prolínání světelných čar ledkových světel.

Foceno na Lumix DMC -LX7

Adolf Zika:
Krásná abstrakce, kterou si můžete vytvořit téměř kdekoliv za použití pár led světel. Fantazii se meze nekladou. Zde by mě zajímalo, jaká byla fotografie v barvě. Podobné snímky si dokážu představit na zdech v moderních interiérech.

Štěpán Havlín, „Poděbradský les“

SPŠST, Panská 3, Praha 1

2. místo v kategorii SŠ 2022 – III. Světlo a stín

Zasněžená krajina v Poděbradech.

Canon EOS 70D, 18-135mm

Adolf Zika:
Krásná světelná atmosféra, kde zimní slunce a jeho dlouhé stíny udělaly své. Byť krajinu vidím raději v barvě, zde je zimní atmosféra v černobílém podání skvělá! Vidím použitou techniku. Odkud byl snímek focený?

Natálie Štychová, „Pražské podloubí“

SPŠST, Panská 3, Praha 1

3. místo v kategorii SŠ 2022 – III. Světlo a stín

Procházky pražskými uličkami mě často zavedly na nečekaná místa.
Ze všech stran mě obklopují staré budovy. Rozhlížím se kolem sebe a hledám nějaký neobvyklý záběr. Mračna nade mnou se začínají zatahovat a ve vzduchu je cítit voda. Zanedlouho začne pršet. Provazy vody padají z nebe a já rychle hledám úkryt před bouřkou. Zaběhnu do podloubí jedné z budov. Oklepu ze sebe vodu a po chvíli si uvědomím, kam jsem to vběhla. Našla jsem, co jsem hledala.

Fotografováno Nikonem D5100.

Adolf Zika:
Krásná světelná atmosféra podloubí. Počkat si na nějakého stejně promoklého chodce a zachytit ho v této skvělé atmosféře, jste pro mě, Natálie, jasnou vítězkou!

Na závěr:

Dle výsledků je zřejmé, že na středních školách je o fotografii stejný zájem u chlapců i děvčat. Což mě těší. Vidím v popisech i kvalitnější fototechniku. Budu rád, když budete jako studenti rozvíjet zájem o tento úžasný obor. Proti mé generaci vám přeje doba, kdy můžete mít u sebe neustále přístroj, který umožní zachytit jedinečné okamžiky. Velké díky zaslouží rodiče i vaši učitelé za podporu, kterou dostáváte. Čím déle budete fotografovat, tím více budete mít radost z posunu. Začnete svět kolem sebe vnímat jinak než dosud. Možná si říkáte, že fotografie není obor, který chcete studovat, ale věřte, že dobré vidění světa kolem má smysl pro každého! Už nyní můžete zachytit jedinečné chvíle ve vaší rodině a v budoucnu můžete svým dětem vytvářet jedinečné vzpomínky. Rodinná alba jsou často brána jako nejcennější věci, a tak se snažte fotografovat třeba jen kvůli vzpomínkám ve vaší rodině.

Díky organizátorům této soutěže za mnohaletou snahu rozvíjet talenty. Třeba právě mezi vámi sedí další Šibík, Koudelka či jiná ikona z široké řady špičkových českých i světových fotografů.

Adolf Zika